Biografia

Historia zespołu

Historia: Historia zaczyna się w Gdyni, w połowie lat osiemdziesiątych. Wtedy to, Tomek Machowski (gitara) „będący pod wpływem” KISS i THIN LZZY wpadł na pomysł założenie zespołu. W 1988 roku zaczął grać w domu z Piotrem Kopczyńskim (bass) a po kilku tygodniach pod nazwą „Berial Flash” ropoczeli próby w piwnicy przy ul I Armii Wojska Polskiego w Gdyni. W miejscu tym odbywały się też próby supergrupy „Hades”. W zespole tym grał m.in. Janusz Pawlik który udostępniał sprzęt, był dobrym duchem zespołu a także uczył grać na gitarze Jarka który, kilka lat pózniej dołączył do zespołu. Przez „Berial Flash” przewinęło się wielu, między innymi: W. Lazarowicz, M. Jasiński, A. Brandys, muzycy zespołu ,,Dykta” (znanego potem pod nazwą ,,Gibi Terror”). Dysponując sprzętem dziś zaliczanym już do kategorii vintage (DEFIL-KOSMOS, POLMUZ-DRUMS, DEFIL-LUNA) grali kawałki Judas Priest, Kiss i trochę swoich rzeczy w klimacie NWOBHM. Od czasu do czasu na próbach pojawiał się Jarek (w latach 1989-1992 współpracował z zespołem „Bielizna”, z którym w 1990 roku Jarek nagrał płytę pod tytułem „Wiara, Nadzieja, Miłość i Inwigilacja”). W 1990 „Berial Flash” zmienia nazwę na „Wicked Lester”. Jego skład wyglądał następująco: T. Machowski (gitara), A. Sadkowski – Szadok (wokal), K. Zawadzki – Idzi (perkusja), A.Mroczkowski – Mrok (bass), A. Brandys (klawisze). Próby odbywały się już w węźle ciepłowniczym przy ulicy Warszawskiej w Gdyni.

wicked-lester-pra-maholix-1991

W 1992 zespół się rozpada. Jeszcze w tym samym roku Tomek próbuje stworzyć nowy zespół w składzie: M. Mazurczak (bass), J. Łada (perkusja). Dziwny skład złożony z nowo falowego bassmena i jazzowego perkusisty był nieporozumieniem. W roku 1993 nowy skład i nowa nazwa: „Cold Gin” . w składzie: Jarek Z.(gitara), T. Machowski (gitara), K. Mazurek (perkusja), Jarek ??? znany jako Borowik (bass) i Filip Zabrza (wokal). W podziemiach domu Filipa w Sopocie powstały takie numery jak: Racer, Deathmatch czy Heaviator. Jest to tak naprawdę pierwszy skład, w którym współpracują od początku Jarek Z i Tomek. W 1994 roku zmienia się wokalista. Filipa zastąpił Daniel Drążkowski (Drążek). I tak po zmianie miejsca prób (dom kultury ,,MOSiR” a później dom kultury w Redłowie) skład się ustabilizował a zespół zagrał kilka koncertów w Trójmieście. W 1996 z zespołu odchodzi Borowik, a jego miejsce na krótko zajmuje Bogusław Gołębiowski z formacji „Semafor”, a później już do końca działalności Cold Gin M. Klein. Pod koniec 1998 z powodu śmierci wokalisty zespół zawiesza działalność, (Daniel Drążkowski, ratując tonącego brata, ginie w odmętach morza). Strata kolegi była wielkim ciosem dla zespołu. Przełom 2000-2001 to próba wskrzeszenia zespołu w „Rzeźni”” – miejscu gdzie za komuny był zakład mięsny. Jednak brak wokalisty powoduje rozpad grupy. W marcu 2002 roku Tomek i Jarek Z. już jako „Maholix” postanawiają zarejestrować najważniejsze utwory zespołu. Poszukiwania wokalisty nie dają rezultatu dlatego też nagrany w domowym studiu album o nazwie „Master Of Illusion” zawiera 12 kawałków bez ścieżki wokalnej. Płyta rozeszła się w ilości 666 egzemplarzy. Zespół uznał to za dobry znak i w lipcu 2005 ukazuje się kolejny album: „Skinhunter”. W odróżnieniu od rockowego „Master Of Illusion”, „Skinhunter” to oczywiste nawiązanie do metalu lat 80 i 90. Zespół pracował nad trzecią płytą:”DREMCATCHER” która ukazała się w połowie kwietnia 2006!

cold-gin-pre-maholix-1994

Po wielokrotnych, znacznych przetasowaniach w składzie zespołu, wskutek których z oryginalnego składu został jedynie Tomasz Machowski, wraz z ukształtowaniem się obecnego składu w zespół wstąpiła nowa energia. Debiut Maholix w nowej odsłonie, który odbył się w lipcu 2016 na zlocie motocyklowym w Rusocinie, dzięki bardzo pozytywnym reakcjom odbiorców, jeszcze mocniej rozpalił apetyt grupy na granie, co poskutkowało kolejnymi udanymi występami, min. na gdyńskim Runmageddonie czy w ramach WOŚP, gdzie na jednej scenie wystąpili m.in. z Adamem Kalinowskim, Chassis czy Łydką Grubasa.

Podtrzymując rosnące tempo i entuzjazm, Maholix powraca na scenę z nową EP – Heaviator – zawierającą m.in. odświeżone wersje starych utworów, a także zupełnie nowe, niewydane wcześniej kompozycje, które na nowo definiują kierunek, w jakim grupa chce podążać. Ten jednak niewiele się zmienił – wciąż są to melodyjne, wpadające w ucho heavymetalowe kompozycje, które na długo pozostaną w pamięci słuchaczy!

Obecnie zespół pracuje nad nowym materiałem i koncertuje.